Kärleksnovell?

Fröken P tycker att jag ska försöka vidga mig tematiskt, och argumenterar med viss iver för att jag ska ställa upp i Kapitel 1:s novelltävling Fångad av lust. Det handlar om erotiska noveller så här i kölvattnet efter ett antal nyanser av sån skit att jag inte ens tänker nämna boken vid titel. Erotik är naturligtvis populism i dess renaste form, men det går nog att göra nåt kul av.

Fröken P håller på att lyssna på Magikerna och tycker att det borde gå att göra nåt i den stilen, och jag hakar genast på eftersom jag redan har ett etablerat magisystem i min fantasivärld. Nu har jag skissat upp ett tiotal huvudpunkter i intrigen och med lite tur blir det faktiskt en text till slut. Räkna med ond bråd död. Man vill ju inte förnya tematiken för mycket.

Om cgripenvik

Jag är litteratör och gav ut min debutroman "Broder själ, syster flamma" 2014. Den följdes av barnboken "Emma: Flykten från träsket" 2015. Den här bloggen handlar om mitt försök att förverkliga min dröm och om min syn på litteratur i allmänhet.
Detta inlägg publicerades i Leva sin dröm/Living ones dream och märktes , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s